Artesyn Embedded Technologies AVO50-48S2V5-4
AVO50-48S2V5-4 picture photo
Mfg. Part Number
AVO50-48S2V5-4
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 50W
Datasheet Download
AVO50-48S2V5-4.pdf
Availability of AVO50-48S2V5-4
QUANTITY
AVO50-48S2V5-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of AVO50-48S2V5-4
Internal Part NumberEIS-AVO50-48S2V5-4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.35" H (57.9mm x 22.9mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVO50-48S2V5-4
Related LinksAVO50-4, AVO50-48S2V5-4 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVO50-48S2V5-4 Details Description
Related parts for AVO50-48S2V5-4
PHOTO SENSORW/DEEP SLOT 12MM/5MM datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 12A HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG VOLT 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STR BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf