TDK Corporation AVR-M1608C270MTAAB
AVR-M1608C270MTAAB picture photo
Mfg. Part Number
AVR-M1608C270MTAAB
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 27V 2A 0603
Datasheet Download
AVR-M1608C270MTAAB.pdf
Availability of AVR-M1608C270MTAAB
QUANTITY
AVR-M1608C270MTAAB Order Process
Ship out your order
Specifications of AVR-M1608C270MTAAB
Internal Part NumberEIS-AVR-M1608C270MTAAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesAVR-M
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)21.6V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)32.4V
Current - Surge2A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts17VDC
Energy0.05J
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVR-M1608C270MTAAB
Related LinksAVR-M1608, AVR-M1608C270MTAAB Datasheet, TDK Corporation Distributor
AVR-M1608C270MTAAB Details Description
Related parts for AVR-M1608C270MTAAB
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ESD HANDLER 3-1/2X2-1/4X3/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A ROCKER datasheet.pdf
SINGLE LINK CABLE DVI-D M/M 100' datasheet.pdf
COPPER MECH SPLICE 2-SET SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf