Cornell Dubilier Electronics AVRF107M06C12T-F
AVRF107M06C12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVRF107M06C12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AVRF107M06C12T-F.pdf
Availability of AVRF107M06C12T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVRF107M06C12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVRF107M06C12T-F
Internal Part NumberEIS-AVRF107M06C12T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVRF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance900 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVRF107M06C12T-F
Related LinksAVRF107M, AVRF107M06C12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVRF107M06C12T-F Details Description
Related parts for AVRF107M06C12T-F
IC CTRLR BIAS FET 2STAGE 10-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR TOUCH KEYED 20-SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf