Cornell Dubilier Electronics AVS106M50D16T-F
AVS106M50D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS106M50D16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVS106M50D16T-F.pdf
Availability of AVS106M50D16T-F
QUANTITY
AVS106M50D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS106M50D16T-F
Internal Part NumberEIS-AVS106M50D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.9 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS106M50D16T-F
Related LinksAVS106M, AVS106M50D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS106M50D16T-F Details Description
Related parts for AVS106M50D16T-F
CONN COAX SOCKET RG179/187 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1A SYNC 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf