Cornell Dubilier Electronics AVS107M35X16B-F
AVS107M35X16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS107M35X16B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AVS107M35X16B-F.pdf
Availability of AVS107M35X16B-F
QUANTITY
AVS107M35X16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS107M35X16B-F
Internal Part NumberEIS-AVS107M35X16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVS
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS107M35X16B-F
Related LinksAVS107M, AVS107M35X16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS107M35X16B-F Details Description
Related parts for AVS107M35X16B-F
IDC CABLE-AKR60G/ AE60G / AKR60G datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC USB SWITCH DPDT 10UMLP datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
SSOP-48 STENCIL datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf