Cornell Dubilier Electronics AVS227M35F24T-F
AVS227M35F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS227M35F24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AVS227M35F24T-F.pdf
Availability of AVS227M35F24T-F
QUANTITY
AVS227M35F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS227M35F24T-F
Internal Part NumberEIS-AVS227M35F24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)