Cornell Dubilier Electronics AVS334M50B12T-F
AVS334M50B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS334M50B12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVS334M50B12T-F.pdf
Availability of AVS334M50B12T-F
QUANTITY
AVS334M50B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS334M50B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVS334M50B12T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS334M50B12T-F
Related LinksAVS334M, AVS334M50B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS334M50B12T-F Details Description
Related parts for AVS334M50B12T-F
CONN TERMINAL GROUND 70MM datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM .30A 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A DL TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 18POS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
POT 100 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf