Cornell Dubilier Electronics AVS336M2AG24T-F
AVS336M2AG24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS336M2AG24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
AVS336M2AG24T-F.pdf
Availability of AVS336M2AG24T-F
QUANTITY
AVS336M2AG24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS336M2AG24T-F
Internal Part NumberEIS-AVS336M2AG24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS336M2AG24T-F
Related LinksAVS336M, AVS336M2AG24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS336M2AG24T-F Details Description
Related parts for AVS336M2AG24T-F
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AVRONE REPLACEMENT PROBE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
S2L-SMT 3.50/04/180 3.5SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CARD EASYPICPRO V7 EMPTY 100TQFP datasheet.pdf
26500 24C 24#20 S RECP AN WC datasheet.pdf
680UF 6,3V 10,3X32,0MM 125C 2000 datasheet.pdf