Cornell Dubilier Electronics AVS336M35D16B-F
AVS336M35D16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS336M35D16B-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AVS336M35D16B-F.pdf
Availability of AVS336M35D16B-F
QUANTITY
AVS336M35D16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS336M35D16B-F
Internal Part NumberEIS-AVS336M35D16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesAVS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS336M35D16B-F
Related LinksAVS336M, AVS336M35D16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS336M35D16B-F Details Description
Related parts for AVS336M35D16B-F
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 768K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.25W DO204AL datasheet.pdf