Cornell Dubilier Electronics AVS475M25A12B-F
AVS475M25A12B-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS475M25A12B-F
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AVS475M25A12B-F.pdf
Availability of AVS475M25A12B-F
QUANTITY
AVS475M25A12B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS475M25A12B-F
Internal Part NumberEIS-AVS475M25A12B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,700
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)56.5 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS475M25A12B-F
Related LinksAVS475M, AVS475M25A12B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS475M25A12B-F Details Description
Related parts for AVS475M25A12B-F
CAP MICA 27PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 25POS datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2607 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
1000UF 63V 16X44.5 85C AXI datasheet.pdf