Cornell Dubilier Electronics AVS477M16G24T-F
AVS477M16G24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS477M16G24T-F
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVS477M16G24T-F.pdf
Availability of AVS477M16G24T-F
QUANTITY
AVS477M16G24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS477M16G24T-F
Internal Part NumberEIS-AVS477M16G24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current420mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS477M16G24T-F
Related LinksAVS477M, AVS477M16G24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS477M16G24T-F Details Description
Related parts for AVS477M16G24T-F
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONN SPLICE 600-3000CMA TIN datasheet.pdf
CONN TERM TAB MAG-MATE .187 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 120MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf