Huntington Electric, Inc./Vishay AVT02506E10R00KE
AVT02506E10R00KE picture photo
Mfg. Part Number
AVT02506E10R00KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ 10 OHM 25W 10% LUGS
Datasheet Download
AVT02506E10R00KE.pdf
Availability of AVT02506E10R00KE
QUANTITY
AVT02506E10R00KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVT02506E10R00KE
Internal Part NumberEIS-AVT02506E10R00KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVT Adjustable Wirewound Resistors
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVT02506E10R00KE
Related LinksAVT02506, AVT02506E10R00KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVT02506E10R00KE Details Description
Related parts for AVT02506E10R00KE
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
4.0 BOARD IN CONN. HSG. datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 2W 2MM NO datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf