Huntington Electric, Inc./Vishay AVT02506E250R0KE
AVT02506E250R0KE picture photo
Mfg. Part Number
AVT02506E250R0KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ 250 OHM 25W 10% LUGS
Datasheet Download
AVT02506E250R0KE.pdf
Availability of AVT02506E250R0KE
QUANTITY
AVT02506E250R0KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVT02506E250R0KE
Internal Part NumberEIS-AVT02506E250R0KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVT Adjustable Wirewound Resistors
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVT02506E250R0KE
Related LinksAVT02506, AVT02506E250R0KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVT02506E250R0KE Details Description
Related parts for AVT02506E250R0KE
TRANS PREBIAS PNP 300MW NS-B1 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
24+24 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
SENSTHERMOHD5R 95C 1W BREAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf