Huntington Electric, Inc./Vishay AVT02506E500R0KE
AVT02506E500R0KE picture photo
Mfg. Part Number
AVT02506E500R0KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ 500 OHM 25W 10% LUGS
Datasheet Download
AVT02506E500R0KE.pdf
Availability of AVT02506E500R0KE
QUANTITY
AVT02506E500R0KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVT02506E500R0KE
Internal Part NumberEIS-AVT02506E500R0KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVT Adjustable Wirewound Resistors
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVT02506E500R0KE
Related LinksAVT02506, AVT02506E500R0KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVT02506E500R0KE Details Description
Related parts for AVT02506E500R0KE
FIXED IND 560NH 25A 1.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1372-12 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AB datasheet.pdf
MICRO 37C P 12" WHT JACKP NI datasheet.pdf