Huntington Electric, Inc./Vishay AVT10006E1R000KE
AVT10006E1R000KE picture photo
Mfg. Part Number
AVT10006E1R000KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ 1.0 OHM 100W 10% LUGS
Datasheet Download
AVT10006E1R000KE.pdf
Availability of AVT10006E1R000KE
QUANTITY
AVT10006E1R000KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVT10006E1R000KE
Internal Part NumberEIS-AVT10006E1R000KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVT Adjustable Wirewound Resistors
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Power (Watts)100W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm)
Length6.496" (165.00mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVT10006E1R000KE
Related LinksAVT10006, AVT10006E1R000KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVT10006E1R000KE Details Description
Related parts for AVT10006E1R000KE
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 277K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN FFC VERT 29POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
LED OSLON 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf