Huntington Electric, Inc./Vishay AVT10006E50R00KE
AVT10006E50R00KE picture photo
Mfg. Part Number
AVT10006E50R00KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ 50 OHM 100W 10% LUGS
Datasheet Download
AVT10006E50R00KE.pdf
Availability of AVT10006E50R00KE
QUANTITY
AVT10006E50R00KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVT10006E50R00KE
Internal Part NumberEIS-AVT10006E50R00KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVT Adjustable Wirewound Resistors
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)100W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm)
Length6.496" (165.00mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVT10006E50R00KE
Related LinksAVT10006, AVT10006E50R00KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVT10006E50R00KE Details Description
Related parts for AVT10006E50R00KE
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS CLOSED END datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF12G/AF12/AFF12G datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE 1PH 35A 100V GBPC-W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
STRIPAX DURO YL INSRT 32-30A datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
FUSE 600V CLASST TIME LAG datasheet.pdf