Abracon Corporation AWCCA-50N50H35-C02-B
AWCCA-50N50H35-C02-B picture photo
Mfg. Part Number
AWCCA-50N50H35-C02-B
Manufacturer
Product Category
Wireless Charging Coils
Brief Description
WIRELESS CHARGING COIL ASSEMBLY
Datasheet Download
AWCCA-50N50H35-C02-B.pdf
Availability of AWCCA-50N50H35-C02-B
QUANTITY
AWCCA-50N50H35-C02-B Order Process
Ship out your order
Specifications of AWCCA-50N50H35-C02-B
Internal Part NumberEIS-AWCCA-50N50H35-C02-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAWCCA Series; Wireless Charging Coil
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyWireless Charging Coils
SeriesAWCCA-50N50
FunctionReceiver, Transmitter
Type1 Coil, 1 Layer
Inductance6.3µH
Tolerance±10%
Current Rating10.6A
Current - Saturation36A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19 mOhm
Q @ Freq72 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant6.4MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension1.96" L x 1.96" W x 0.13 " H (50.0mm x 50.0mm x 3.5mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWCCA-50N50H35-C02-B
Related LinksAWCCA-50N5, AWCCA-50N50H35-C02-B Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AWCCA-50N50H35-C02-B Details Description
Related parts for AWCCA-50N50H35-C02-B
RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 32 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
HS DOCK FLOAT 4.74MM CL 72CKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/04/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
BI-DI TRANS FILAM 19MM X 50 M BU datasheet.pdf