Abracon Corporation AWCCA-50N50H50-C02-B
AWCCA-50N50H50-C02-B picture photo
Mfg. Part Number
AWCCA-50N50H50-C02-B
Manufacturer
Product Category
Wireless Charging Coils
Brief Description
WIRELESS CHARGING COIL ASSEMBLY
Datasheet Download
AWCCA-50N50H50-C02-B.pdf
Availability of AWCCA-50N50H50-C02-B
QUANTITY
AWCCA-50N50H50-C02-B Order Process
Ship out your order
Specifications of AWCCA-50N50H50-C02-B
Internal Part NumberEIS-AWCCA-50N50H50-C02-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAWCCA Series; Wireless Charging Coil
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyWireless Charging Coils
SeriesAWCCA-50N50
FunctionReceiver, Transmitter
Type1 Coil, 1 Layer
Inductance6.3µH
Tolerance±10%
Current Rating10.6A
Current - Saturation40A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19 mOhm
Q @ Freq75 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant5.7MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension1.96" L x 1.96" W x 0.19" H (50.0mm x 50.0mm x 5.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWCCA-50N50H50-C02-B
Related LinksAWCCA-50N5, AWCCA-50N50H50-C02-B Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AWCCA-50N50H50-C02-B Details Description
Related parts for AWCCA-50N50H50-C02-B
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SENS PROX M5 1.5MM SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf