ASSMANN WSW Components AWG28-10/G/300
AWG28-10/G/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-10/G/300
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300'
Datasheet Download
AWG28-10/G/300.pdf
Availability of AWG28-10/G/300
QUANTITY
AWG28-10/G/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-10/G/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-10/G/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesAWG
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors10
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.500" (12.70mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance20 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-10/G/300
Related LinksAWG28-1, AWG28-10/G/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-10/G/300 Details Description
Related parts for AWG28-10/G/300
LED DISP 7SEG .50" 585NM YLW CA datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT RED/WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LATCH 8BIT ADDRESS 16-SOIC datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM W/LATCH 10POS SMD datasheet.pdf
RES 450 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf