ASSMANN WSW Components AWG28-10/G/300
AWG28-10/G/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-10/G/300
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300'
Datasheet Download
AWG28-10/G/300.pdf
Availability of AWG28-10/G/300
QUANTITY
AWG28-10/G/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-10/G/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-10/G/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesAWG
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors10
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.500" (12.70mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance20 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-10/G/300
Related LinksAWG28-1, AWG28-10/G/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-10/G/300 Details Description
Related parts for AWG28-10/G/300
CONN HEADER 34PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 13 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 1レF 25V datasheet.pdf