ASSMANN WSW Components AWG28-16/F-1/300
AWG28-16/F-1/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-16/F-1/300
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 16COND 0.039 MULTI 300'
Datasheet Download
AWG28-16/F-1/300.pdf
Availability of AWG28-16/F-1/300
QUANTITY
AWG28-16/F-1/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-16/F-1/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-16/F-1/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesAWG
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors16
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.0049"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.630" (16.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage-
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-16/F-1/300
Related LinksAWG28-16, AWG28-16/F-1/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-16/F-1/300 Details Description
Related parts for AWG28-16/F-1/300
CONVERTER DC/DC +/-12V DUAL OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1810 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 100-142V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf