ASSMANN WSW Components AWG28-16/G/300
AWG28-16/G/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-16/G/300
Brief Description
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300'
Datasheet Download
AWG28-16/G/300.pdf
Availability of AWG28-16/G/300
QUANTITY
AWG28-16/G/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-16/G/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-16/G/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package1
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors16
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.800" (20.32mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL E189529
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-16/G/300
Related LinksAWG28-1, AWG28-16/G/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-16/G/300 Details Description
Related parts for AWG28-16/G/300
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4POS 3 POLES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2A MCPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf