ASSMANN WSW Components AWG28-25/F-1/300
AWG28-25/F-1/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-25/F-1/300
Brief Description
CBL RIBN 25COND 0.039 MULTI 300'
Datasheet Download
AWG28-25/F-1/300.pdf
Availability of AWG28-25/F-1/300
QUANTITY
AWG28-25/F-1/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-25/F-1/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-25/F-1/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package5
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors25
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.0049"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.984" (25.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-25/F-1/300
Related LinksAWG28-25, AWG28-25/F-1/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-25/F-1/300 Details Description
Related parts for AWG28-25/F-1/300
RES 37.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A PCB datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 43POS datasheet.pdf
AMPLIFIER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf