ASSMANN WSW Components AWG28-30/G-1/300
AWG28-30/G-1/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-30/G-1/300
Brief Description
CBL RIBN 30COND 0.039 GRAY 300'
Datasheet Download
AWG28-30/G-1/300.pdf
Availability of AWG28-30/G-1/300
QUANTITY
AWG28-30/G-1/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-30/G-1/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-30/G-1/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors30
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.0049"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width1.181" (30.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature105°C
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-30/G-1/300
Related LinksAWG28-30, AWG28-30/G-1/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-30/G-1/300 Details Description
Related parts for AWG28-30/G-1/300
IDC CABLE - MSR20K/MC20M/MCE20K datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DIFF IN 1MSPS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE CR VERT datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DBL17(C)D datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf