| Internal Part Number | EIS-AWG28-50/G-1/300 | |
| Featured Product | Assmann - IDC Connectors and Cables | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 50 | |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) | |
| Length | 300' (91.44m) | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Conductor Strand | 7 Strands / 0.0049" | |
| Shielding | Unshielded | |
| Jacket Color | Gray | |
| Ribbon Thickness | 0.035" (0.89mm) | |
| Ribbon Width | 1.969" (50.01mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | 105°C | |
| Insulation Resistance | 20 MOhms | |