| Internal Part Number | EIS-AWG28-60/F/300 | |
| Featured Product | Assmann - IDC Connectors and Cables Cable Assemblies | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 60 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Length | 300' (91.44m) | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Conductor Strand | 7 Strands / 36 AWG | |
| Shielding | Unshielded | |
| Jacket Color | Multiple | |
| Ribbon Thickness | 0.035" (0.89mm) | |
| Ribbon Width | 3.000" (76.20mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 105°C | |
| Insulation Resistance | 20 MOhms | |
| First Conductor Mark | - | |
| Current Rating | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AWG28-60/F/300 | |
| Related Links | AWG28-6, AWG28-60/F/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor | |
 | 207610-1 | Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole, Right Angle | datasheet.pdf | |