ASSMANN WSW Components AWH-10G-0222-IDC
AWH-10G-0222-IDC picture photo
Mfg. Part Number
AWH-10G-0222-IDC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 10POS SHORT W/O EAR
Datasheet Download
AWH-10G-0222-IDC.pdf
Availability of AWH-10G-0222-IDC
QUANTITY
AWH-10G-0222-IDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-10G-0222-IDC
Internal Part NumberEIS-AWH-10G-0222-IDC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package156
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-10G-0222-IDC
Related LinksAWH-10G-, AWH-10G-0222-IDC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-10G-0222-IDC Details Description
Related parts for AWH-10G-0222-IDC
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.5MM datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
TAPE WATER CONTACT INDICATOR datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL PC TAIL HORIZ datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf