ASSMANN WSW Components AWH-10G-0222-IDC
AWH-10G-0222-IDC picture photo
Mfg. Part Number
AWH-10G-0222-IDC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 10POS SHORT W/O EAR
Datasheet Download
AWH-10G-0222-IDC.pdf
Availability of AWH-10G-0222-IDC
QUANTITY
AWH-10G-0222-IDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-10G-0222-IDC
Internal Part NumberEIS-AWH-10G-0222-IDC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package156
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-10G-0222-IDC
Related LinksAWH-10G-, AWH-10G-0222-IDC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-10G-0222-IDC Details Description
Related parts for AWH-10G-0222-IDC
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Z-PACK A/B REC ASY 125P 2MMHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 160W datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf