ASSMANN WSW Components AWH-16G-0222-T
AWH-16G-0222-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH-16G-0222-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 16PS VERT SHORT GOLD
Datasheet Download
AWH-16G-0222-T.pdf
Availability of AWH-16G-0222-T
QUANTITY
AWH-16G-0222-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-16G-0222-T
Internal Part NumberEIS-AWH-16G-0222-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-16G-0222-T
Related LinksAWH-16G, AWH-16G-0222-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-16G-0222-T Details Description
Related parts for AWH-16G-0222-T
IC CTRLR SUPER I/O ENH 128-QFP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.1A 150 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 16A SCREW TERM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 11.5A 14.9 MOHM datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL ISOMODEM 24PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf