ASSMANN WSW Components AWH-20G-0202-T
AWH-20G-0202-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH-20G-0202-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS VERT GOLD
Datasheet Download
AWH-20G-0202-T.pdf
Availability of AWH-20G-0202-T
QUANTITY
AWH-20G-0202-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-20G-0202-T
Internal Part NumberEIS-AWH-20G-0202-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-20G-0202-T
Related LinksAWH-20G, AWH-20G-0202-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-20G-0202-T Details Description
Related parts for AWH-20G-0202-T
CAP MICA 27PF 1% 500V 1210 datasheet.pdf
LED GREEN 5/32" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 300A 2TOWER datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX2M STB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
POWER TAP CONN ASSY 10P datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf