ASSMANN WSW Components AWH-30G-E222-IDC
AWH-30G-E222-IDC picture photo
Mfg. Part Number
AWH-30G-E222-IDC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 30POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH-30G-E222-IDC.pdf
Availability of AWH-30G-E222-IDC
QUANTITY
AWH-30G-E222-IDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-30G-E222-IDC
Internal Part NumberEIS-AWH-30G-E222-IDC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions30
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-30G-E222-IDC
Related LinksAWH-30G-, AWH-30G-E222-IDC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-30G-E222-IDC Details Description
Related parts for AWH-30G-E222-IDC
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
VARISTOR 558V 70KA CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TAPE VINYL .38"X25' BLACK/WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 5MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FLNGED BLO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 1206 datasheet.pdf
FUSE 8.0A 125VAC FAST 1206 datasheet.pdf