ASSMANN WSW Components AWH10G-0202-T-R
AWH10G-0202-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH10G-0202-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS VERT GOLD
Datasheet Download
AWH10G-0202-T-R.pdf
Availability of AWH10G-0202-T-R
QUANTITY
AWH10G-0202-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH10G-0202-T-R
Internal Part NumberEIS-AWH10G-0202-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH10G-0202-T-R
Related LinksAWH10G-, AWH10G-0202-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH10G-0202-T-R Details Description
Related parts for AWH10G-0202-T-R
BOX ABS GRAY 4.72"L X 3.16"W datasheet.pdf
MATTOP RUBBER GREY .060 24X36 datasheet.pdf
RES SMD 80.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SCHM TRIG 14SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 75V 110A ISOPLUS datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 24V datasheet.pdf
2:1 HEAT SHRINK STRIPED YELLOWGR datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf