ASSMANN WSW Components AWH20G-0232-IDC-R
AWH20G-0232-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH20G-0232-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 20POS LONG W/O EAR
Datasheet Download
AWH20G-0232-IDC-R.pdf
Availability of AWH20G-0232-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH20G-0232-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH20G-0232-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH20G-0232-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package84
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH20G-0232-IDC-R
Related LinksAWH20G-0, AWH20G-0232-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH20G-0232-IDC-R Details Description
Related parts for AWH20G-0232-IDC-R
TOOL CERTICRIMP 2.250 FASTON datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG SUP DIFF YEL PCMT datasheet.pdf
KIT DEV FOR EZ80F92 W/C-COMPILER datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
MGRID HDR VT TH DRDW 50CKT datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
DEVICE MARKER ESG 8/13.5/43.3 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.1A 35 MOHM SMD datasheet.pdf