ASSMANN WSW Components AWH24G-0202-T-R
AWH24G-0202-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH24G-0202-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 24POS VERT GOLD
Datasheet Download
AWH24G-0202-T-R.pdf
Availability of AWH24G-0202-T-R
QUANTITY
AWH24G-0202-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH24G-0202-T-R
Internal Part NumberEIS-AWH24G-0202-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH24G-0202-T-R
Related LinksAWH24G-, AWH24G-0202-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH24G-0202-T-R Details Description
Related parts for AWH24G-0202-T-R
RES 510 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 20SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC14B/AE14G/ASC14B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPANDOR DUAL GAIN 16-DIP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V 6-UDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TIPTAG ID MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf