ASSMANN WSW Components AWH24G-0222-T
AWH24G-0222-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH24G-0222-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 24PS VERT SHORT GOLD
Datasheet Download
AWH24G-0222-T.pdf
Availability of AWH24G-0222-T
QUANTITY
AWH24G-0222-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH24G-0222-T
Internal Part NumberEIS-AWH24G-0222-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH24G-0222-T
Related LinksAWH24G, AWH24G-0222-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH24G-0222-T Details Description
Related parts for AWH24G-0222-T
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
POT 10K OHM 0.04W CARBON LOG datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 500A 3TOWER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A 3220 datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf