ASSMANN WSW Components AWH24G-E202-IDC-R
AWH24G-E202-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH24G-E202-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 24POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH24G-E202-IDC-R.pdf
Availability of AWH24G-E202-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH24G-E202-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH24G-E202-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH24G-E202-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package1,008
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions24
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH24G-E202-IDC-R
Related LinksAWH24G-E, AWH24G-E202-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH24G-E202-IDC-R Details Description
Related parts for AWH24G-E202-IDC-R
JUMPER-H1502TR/A3049G/X 4" datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 44-QFP TO 44-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf