ASSMANN WSW Components AWH24G-E222-IDC-R
AWH24G-E222-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH24G-E222-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 24POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH24G-E222-IDC-R.pdf
Availability of AWH24G-E222-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH24G-E222-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH24G-E222-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH24G-E222-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions24
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH24G-E222-IDC-R
Related LinksAWH24G-E, AWH24G-E222-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH24G-E222-IDC-R Details Description
Related parts for AWH24G-E222-IDC-R
IDC CABLE - CPC20S/AE20M/CPC20S datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR/SWITCH datasheet.pdf
LED HARDWARE FILTER BOOT datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 120POS .050 SMD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS 1, TU datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50A 115VAC/28VDC datasheet.pdf