ASSMANN WSW Components AWH24G-E232-IDC-R
AWH24G-E232-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH24G-E232-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 24POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH24G-E232-IDC-R.pdf
Availability of AWH24G-E232-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH24G-E232-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH24G-E232-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH24G-E232-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions24
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH24G-E232-IDC-R
Related LinksAWH24G-E, AWH24G-E232-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH24G-E232-IDC-R Details Description
Related parts for AWH24G-E232-IDC-R
CONN HSG RCPT 18POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
070 MLC PLUG 22P HSG datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
IC ION SMOKE DETECT ASIC 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf