ASSMANN WSW Components AWH26G-0222-IDC-R
AWH26G-0222-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH26G-0222-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 26POS SHORT W/O EAR
Datasheet Download
AWH26G-0222-IDC-R.pdf
Availability of AWH26G-0222-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH26G-0222-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH26G-0222-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH26G-0222-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1,008
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions26
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH26G-0222-IDC-R
Related LinksAWH26G-0, AWH26G-0222-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH26G-0222-IDC-R Details Description
Related parts for AWH26G-0222-IDC-R
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 216KHZ SAMP 28-SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.6A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS RACK AND PANEL datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16SOIC datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485/RS422 14SO datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 270 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf