ASSMANN WSW Components AWH50G-E202-IDC-R
AWH50G-E202-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH50G-E202-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 50POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH50G-E202-IDC-R.pdf
Availability of AWH50G-E202-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH50G-E202-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH50G-E202-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH50G-E202-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH50G-E202-IDC-R
Related LinksAWH50G-E, AWH50G-E202-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH50G-E202-IDC-R Details Description
Related parts for AWH50G-E202-IDC-R
CBL RIBN 50COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC DUAL 2:4 DECODER/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-215AA datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf