ASSMANN WSW Components AWH64G-0202-IDC-R
AWH64G-0202-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH64G-0202-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 64POS W/O MT EAR
Datasheet Download
AWH64G-0202-IDC-R.pdf
Availability of AWH64G-0202-IDC-R
QUANTITY
AWH64G-0202-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH64G-0202-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH64G-0202-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH64G-0202-IDC-R
Related LinksAWH64G-0, AWH64G-0202-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH64G-0202-IDC-R Details Description
Related parts for AWH64G-0202-IDC-R
TERM SOLDER TURRET .083"D .109"L datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROBE HV 100:1 100MHZ 100M OHMS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf