ASSMANN WSW Components AWH64G-E202-IDC-R
AWH64G-E202-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH64G-E202-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 64POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH64G-E202-IDC-R.pdf
Availability of AWH64G-E202-IDC-R
QUANTITY
AWH64G-E202-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH64G-E202-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH64G-E202-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package1,008
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH64G-E202-IDC-R
Related LinksAWH64G-E, AWH64G-E202-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH64G-E202-IDC-R Details Description
Related parts for AWH64G-E202-IDC-R
IDC CABLE-AKC64G/ AE64M / AKC64G datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 120W datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 300POS datasheet.pdf
3/16 INCH DUAL HST CLR 25/4' PKG datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR WINDOW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf