ASSMANN WSW Components AWH64G-E232-IDC-R
AWH64G-E232-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH64G-E232-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 64POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH64G-E232-IDC-R.pdf
Availability of AWH64G-E232-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH64G-E232-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH64G-E232-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH64G-E232-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH64G-E232-IDC-R
Related LinksAWH64G-E, AWH64G-E232-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH64G-E232-IDC-R Details Description
Related parts for AWH64G-E232-IDC-R
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 900K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 300MA DO35 datasheet.pdf