ASSMANN WSW Components AWHW-30G-0102-T
AWHW-30G-0102-T picture photo
Mfg. Part Number
AWHW-30G-0102-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER LOW-PRO 30POS 30AU
Datasheet Download
AWHW-30G-0102-T.pdf
Availability of AWHW-30G-0102-T
QUANTITY
AWHW-30G-0102-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW-30G-0102-T
Internal Part NumberEIS-AWHW-30G-0102-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW-30G-0102-T
Related LinksAWHW-30, AWHW-30G-0102-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW-30G-0102-T Details Description
Related parts for AWHW-30G-0102-T
IC TXRX 5V RS485/422 LP 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
TPS2056AEVM-293 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN CABLE MALE-MALE 28AWG 5M datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 2DIG 8" TH datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2S FIN datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf