ASSMANN WSW Components AWHW2-50G-0202-T-R
AWHW2-50G-0202-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWHW2-50G-0202-T-R
Brief Description
CONN HEADER LO-PRO 2MM 50PS VERT
Datasheet Download
AWHW2-50G-0202-T-R.pdf
Availability of AWHW2-50G-0202-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWHW2-50G-0202-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW2-50G-0202-T-R
Internal Part NumberEIS-AWHW2-50G-0202-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW2-50G-0202-T-R
Related LinksAWHW2-50G, AWHW2-50G-0202-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW2-50G-0202-T-R Details Description
Related parts for AWHW2-50G-0202-T-R
CONN SOCKET 18-24AWG SL156 TIN datasheet.pdf
ELECT VAC PORTABLE 220VAC W/ACC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT 6POS TIN W/VOID datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A .318 C/W datasheet.pdf