ASSMANN WSW Components AWHW40G-0202-T-R
AWHW40G-0202-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWHW40G-0202-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER LOW-PRO 40POS GOLD
Datasheet Download
AWHW40G-0202-T-R.pdf
Availability of AWHW40G-0202-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWHW40G-0202-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW40G-0202-T-R
Internal Part NumberEIS-AWHW40G-0202-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW40G-0202-T-R
Related LinksAWHW40G-, AWHW40G-0202-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW40G-0202-T-R Details Description
Related parts for AWHW40G-0202-T-R
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
CABLE JACK-JACK R/A SSMT 50MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf