ASSMANN WSW Components AWHW50G-0102-T-R
AWHW50G-0102-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWHW50G-0102-T-R
Brief Description
CONN HEADER LOW-PRO 50POS 30AU
Datasheet Download
AWHW50G-0102-T-R.pdf
Availability of AWHW50G-0102-T-R
QUANTITY
AWHW50G-0102-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW50G-0102-T-R
Internal Part NumberEIS-AWHW50G-0102-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW50G-0102-T-R
Related LinksAWHW50G-, AWHW50G-0102-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW50G-0102-T-R Details Description
Related parts for AWHW50G-0102-T-R
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SOCKET 2PAD 8.0X4.5 CRYSTAL datasheet.pdf
CONN SPLIT PIN 13-15AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A PWR MOD 2CIR datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TM3157K6R3DLBA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
270UF 75V 18X40 105C RAD datasheet.pdf