ASSMANN WSW Components AWLP-30/3.2-G
AWLP-30/3.2-G picture photo
Mfg. Part Number
AWLP-30/3.2-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN DIP 30POS .1" X .1" GOLD
Datasheet Download
AWLP-30/3.2-G.pdf
Availability of AWLP-30/3.2-G
QUANTITY
AWLP-30/3.2-G Order Process
Ship out your order
Specifications of AWLP-30/3.2-G
Internal Part NumberEIS-AWLP-30/3.2-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Series-
PackagingTray
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions30
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWLP-30/3.2-G
Related LinksAWLP-3, AWLP-30/3.2-G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWLP-30/3.2-G Details Description
Related parts for AWLP-30/3.2-G
RES SMD 44.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 18PF 100V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
KIT SAMPLE FSK/ASK 433MHZ datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLUE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
093 WAFERCON PCB CONN MIXTERM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR SCKT 9POS 6' datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 2WIRE WH/BLK 8" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf