ASSMANN WSW Components AWLP-50/3.2-T-R
AWLP-50/3.2-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWLP-50/3.2-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN DIP 50POS .1" X .1" TIN
Datasheet Download
AWLP-50/3.2-T-R.pdf
Availability of AWLP-50/3.2-T-R
QUANTITY
AWLP-50/3.2-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWLP-50/3.2-T-R
Internal Part NumberEIS-AWLP-50/3.2-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,008
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Series-
PackagingTray
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions50
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWLP-50/3.2-T-R
Related LinksAWLP-50, AWLP-50/3.2-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWLP-50/3.2-T-R Details Description
Related parts for AWLP-50/3.2-T-R
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 1608 datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf