ASSMANN WSW Components AWLP-60/3.2-T-R
AWLP-60/3.2-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWLP-60/3.2-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN DIP 60POS .1" X .1" TIN
Datasheet Download
AWLP-60/3.2-T-R.pdf
Availability of AWLP-60/3.2-T-R
QUANTITY
AWLP-60/3.2-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWLP-60/3.2-T-R
Internal Part NumberEIS-AWLP-60/3.2-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Series-
PackagingTray
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions60
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWLP-60/3.2-T-R
Related LinksAWLP-60, AWLP-60/3.2-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWLP-60/3.2-T-R Details Description
Related parts for AWLP-60/3.2-T-R
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 16-DIP datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 4POS .093 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 246MA 2.16 OHM TH datasheet.pdf
IC TUNER ANALOG/DGTL 40TQFN datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf